
Dunlop Sportmax GPR-300 Rear Tire - 180/55ZR17 - (69W) - 45067394
Dunlop SportMax GPR-300 Performance Tire
- The Sportmax® GPR-300 is a radial tire that offers well-balanced sport performance for a variety of sport bikes
- Radial tire technology helps to provide enhanced grip in wet and dry conditions.
- Optimized construction to enhance handling and responsiveness for street-going sport riding.
- Advanced belt design and Jointless Band (JLB) rear tire construction utilizes a continuously wound belt for smooth performance and a consistent tire contact patch.
- Aggressive sport-derived tread pattern for enhanced on-bike appearance.
| Product Line | Dunlop Sportmax GPR-300 Tires |
| Part Number | 45067394 |
| Fitment Type | Size-Specific Fiitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Single Tire |
| Style | Radial / 73W |
| Position | Rear |
| Size | 180/55ZR17 |
| Tire Terrain | Street |
| Tire Diameter | 24.80 Inches |
| Tire Width | 7.20 Inches |
| Tire Thread Depth | 8/32 Inches |
| Speed Index Rating | (73W) |
| Load Rating | 805 Pounds @ 42 PSI |
| Wall Construction | Radial |
| Tire Tube Type | Tubeless |
| Tube Valve Type | |
| Rim Size | 17 Inches |
| Material | |
| Finish | Radial |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
Original: $124.00
-65%$124.00
$43.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dunlop SportMax GPR-300 Performance Tire
- The Sportmax® GPR-300 is a radial tire that offers well-balanced sport performance for a variety of sport bikes
- Radial tire technology helps to provide enhanced grip in wet and dry conditions.
- Optimized construction to enhance handling and responsiveness for street-going sport riding.
- Advanced belt design and Jointless Band (JLB) rear tire construction utilizes a continuously wound belt for smooth performance and a consistent tire contact patch.
- Aggressive sport-derived tread pattern for enhanced on-bike appearance.
| Product Line | Dunlop Sportmax GPR-300 Tires |
| Part Number | 45067394 |
| Fitment Type | Size-Specific Fiitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Single Tire |
| Style | Radial / 73W |
| Position | Rear |
| Size | 180/55ZR17 |
| Tire Terrain | Street |
| Tire Diameter | 24.80 Inches |
| Tire Width | 7.20 Inches |
| Tire Thread Depth | 8/32 Inches |
| Speed Index Rating | (73W) |
| Load Rating | 805 Pounds @ 42 PSI |
| Wall Construction | Radial |
| Tire Tube Type | Tubeless |
| Tube Valve Type | |
| Rim Size | 17 Inches |
| Material | |
| Finish | Radial |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
















