
Dunlop Sportmax GPR-300 Front Tire - 120/60ZR17 - (55W) - 45067637
Dunlop SportMax GPR-300 Performance Tire
- The Sportmax® GPR-300 is a radial tire that offers well-balanced sport performance for a variety of sport bikes
- Radial tire technology helps to provide enhanced grip in wet and dry conditions.
- Optimized construction to enhance handling and responsiveness for street-going sport riding.
- Advanced belt design and Jointless Band (JLB) rear tire construction utilizes a continuously wound belt for smooth performance and a consistent tire contact patch.
- Aggressive sport-derived tread pattern for enhanced on-bike appearance.
| Product Line | Dunlop Sportmax GPR-300 Tires |
| Part Number | 45067637 |
| Fitment Type | Size-Specific Fiitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Single Tire |
| Style | Radial / 55W |
| Position | Front |
| Size | 120/60ZR17 |
| Tire Terrain | Street |
| Tire Diameter | 22.87 Inches |
| Tire Width | 4.53 Inches |
| Tire Thread Depth | 5/32 Inches |
| Speed Index Rating | (55W) |
| Load Rating | 481 Pounds @ 42 PSI |
| Wall Construction | Radial |
| Tire Tube Type | Tubeless |
| Tube Valve Type | |
| Rim Size | 17 Inches |
| Material | |
| Finish | Radial |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
Original: $96.00
-65%$96.00
$33.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dunlop SportMax GPR-300 Performance Tire
- The Sportmax® GPR-300 is a radial tire that offers well-balanced sport performance for a variety of sport bikes
- Radial tire technology helps to provide enhanced grip in wet and dry conditions.
- Optimized construction to enhance handling and responsiveness for street-going sport riding.
- Advanced belt design and Jointless Band (JLB) rear tire construction utilizes a continuously wound belt for smooth performance and a consistent tire contact patch.
- Aggressive sport-derived tread pattern for enhanced on-bike appearance.
| Product Line | Dunlop Sportmax GPR-300 Tires |
| Part Number | 45067637 |
| Fitment Type | Size-Specific Fiitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Single Tire |
| Style | Radial / 55W |
| Position | Front |
| Size | 120/60ZR17 |
| Tire Terrain | Street |
| Tire Diameter | 22.87 Inches |
| Tire Width | 4.53 Inches |
| Tire Thread Depth | 5/32 Inches |
| Speed Index Rating | (55W) |
| Load Rating | 481 Pounds @ 42 PSI |
| Wall Construction | Radial |
| Tire Tube Type | Tubeless |
| Tube Valve Type | |
| Rim Size | 17 Inches |
| Material | |
| Finish | Radial |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |













