
Dunlop Roadsport 2 Rear Tire - 190/50ZR17 - 65H - 45238822
Dunlop Roadsport 2 Sport Performance Tire
- The RoadSport 2 is a new sport tire ideal for riders who seek sport performance and value.
- Highly modern compound, using very fine carbon black, provides versatile performance for different riding styles, in a wide range of conditions
- Consistent performance from new to worn, thanks to the state-of-the-art HCT tread design
- A sporty ride is achieved with superior handling feel and good ground contact feel
- Created by pursuing the potential to enjoy riding on winding roads
- High silica content provides strong wet performance
- Sport tire ideal for riders who want performance and value
- Upgraded sport performance from the GPR-300
- Nimble, predictable handling and quick turn in
- Ideal for most modern Superbikes
- Quick warm up
| Product Line | Dunlop Roadsport 2 Tires |
| Part Number | 45238822 |
| Fitment Type | Size-Specific Fiitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Single Tire |
| Style | Radial / 73W |
| Position | Rear |
| Size | 190/50ZR17 |
| Tire Terrain | Street |
| Tire Diameter | 24.80 Inches |
| Tire Width | 7.60 Inches |
| Tire Thread Depth | 8/32 Inches |
| Speed Index Rating | (73W) |
| Load Rating | 805 Pounds @ 42 PSI |
| Wall Construction | Radial |
| Tire Tube Type | Tubeless |
| Tube Valve Type | |
| Rim Size | 17 Inches |
| Material | |
| Finish | Radial |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dunlop Roadsport 2 Sport Performance Tire
- The RoadSport 2 is a new sport tire ideal for riders who seek sport performance and value.
- Highly modern compound, using very fine carbon black, provides versatile performance for different riding styles, in a wide range of conditions
- Consistent performance from new to worn, thanks to the state-of-the-art HCT tread design
- A sporty ride is achieved with superior handling feel and good ground contact feel
- Created by pursuing the potential to enjoy riding on winding roads
- High silica content provides strong wet performance
- Sport tire ideal for riders who want performance and value
- Upgraded sport performance from the GPR-300
- Nimble, predictable handling and quick turn in
- Ideal for most modern Superbikes
- Quick warm up
| Product Line | Dunlop Roadsport 2 Tires |
| Part Number | 45238822 |
| Fitment Type | Size-Specific Fiitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Single Tire |
| Style | Radial / 73W |
| Position | Rear |
| Size | 190/50ZR17 |
| Tire Terrain | Street |
| Tire Diameter | 24.80 Inches |
| Tire Width | 7.60 Inches |
| Tire Thread Depth | 8/32 Inches |
| Speed Index Rating | (73W) |
| Load Rating | 805 Pounds @ 42 PSI |
| Wall Construction | Radial |
| Tire Tube Type | Tubeless |
| Tube Valve Type | |
| Rim Size | 17 Inches |
| Material | |
| Finish | Radial |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |













