
Dunlop D401 Rear Tire - 200/55R17 - 66H - 45064544
Dunlop D401 Cruiser Tires
- Dunlop® D401 Tires are engineered and tested to provide maximum performance for Harley-Davidson® cruiser bikes
- These tires have advanced tread pattern and compound for improved wet and dry grip
- A computer-optimized tread profile reduces cupping for even wear
- Made in the USA
| Product Line | Dunlop D401 Cruiser Tires |
| Part Number | 45064544 |
| Fitment Type | Size-Specific Fiitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Single Tire |
| Style | Radial / 78V |
| Position | Rear |
| Size | 200/55R17 |
| Tire Terrain | |
| Tire Diameter | 26.12 Inches |
| Tire Width | 7.00 Inches |
| Tire Thread Depth | 8/32 Inches |
| Speed Index Rating | 78V |
| Load Rating | 937 Pounds @ 42 PSI |
| Wall Construction | Radial |
| Tire Tube Type | Tubeless |
| Tube Valve Type | #? TIREVALVETYPE?# |
| Rim Size | 17 Inches |
| Material | |
| Finish | Radial |
| Product Disclaimer |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dunlop D401 Cruiser Tires
- Dunlop® D401 Tires are engineered and tested to provide maximum performance for Harley-Davidson® cruiser bikes
- These tires have advanced tread pattern and compound for improved wet and dry grip
- A computer-optimized tread profile reduces cupping for even wear
- Made in the USA
| Product Line | Dunlop D401 Cruiser Tires |
| Part Number | 45064544 |
| Fitment Type | Size-Specific Fiitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Single Tire |
| Style | Radial / 78V |
| Position | Rear |
| Size | 200/55R17 |
| Tire Terrain | |
| Tire Diameter | 26.12 Inches |
| Tire Width | 7.00 Inches |
| Tire Thread Depth | 8/32 Inches |
| Speed Index Rating | 78V |
| Load Rating | 937 Pounds @ 42 PSI |
| Wall Construction | Radial |
| Tire Tube Type | Tubeless |
| Tube Valve Type | #? TIREVALVETYPE?# |
| Rim Size | 17 Inches |
| Material | |
| Finish | Radial |
| Product Disclaimer |













