
Dunlop American Elite Rear Tire - 200/55R17 - 64M - 45131392
Dunlop American Elite Tire
- Dunlop® American Elite Tires are the only replacement motorcycle tire for Harley-Davidson® motorcycles
- These tires are designed in America, tested in America and made in America
- Sidewall design proudly features the American Elite™ name and made in USA logo
- Tread design provides even tread wear and quiet operation in all conditions, wet and dry
The American Elite delivers enhanced tire mileage thanks to an MT Multi-Tread tire compound that incorporates a long-wearing compound in the center of the tire, along with a lateral-grip compound on each shoulder for great handling.
| Product Line | Dunlop American Elite Tires |
| Part Number | 45131392 |
| Fitment Type | Size-Specific Fiitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Single Tire |
| Style | Radial / 78V |
| Position | Rear |
| Size | 200/55R17 |
| Tire Terrain | |
| Tire Diameter | 26.06 Inches |
| Tire Width | 7.86 Inches |
| Tire Thread Depth | 10/32nd Inches |
| Speed Index Rating | 78V |
| Load Rating | 992 Lbs @ 42 PSI |
| Wall Construction | Radial |
| Tire Tube Type | |
| Tube Valve Type | #? TIREVALVETYPE?# |
| Rim Size | 17 Inches |
| Material | |
| Finish | Radial |
| Product Disclaimer |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dunlop American Elite Tire
- Dunlop® American Elite Tires are the only replacement motorcycle tire for Harley-Davidson® motorcycles
- These tires are designed in America, tested in America and made in America
- Sidewall design proudly features the American Elite™ name and made in USA logo
- Tread design provides even tread wear and quiet operation in all conditions, wet and dry
The American Elite delivers enhanced tire mileage thanks to an MT Multi-Tread tire compound that incorporates a long-wearing compound in the center of the tire, along with a lateral-grip compound on each shoulder for great handling.
| Product Line | Dunlop American Elite Tires |
| Part Number | 45131392 |
| Fitment Type | Size-Specific Fiitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Single Tire |
| Style | Radial / 78V |
| Position | Rear |
| Size | 200/55R17 |
| Tire Terrain | |
| Tire Diameter | 26.06 Inches |
| Tire Width | 7.86 Inches |
| Tire Thread Depth | 10/32nd Inches |
| Speed Index Rating | 78V |
| Load Rating | 992 Lbs @ 42 PSI |
| Wall Construction | Radial |
| Tire Tube Type | |
| Tube Valve Type | #? TIREVALVETYPE?# |
| Rim Size | 17 Inches |
| Material | |
| Finish | Radial |
| Product Disclaimer |













