
Dunlop American Elite Rear Tire - 160/70B17 - 77H - 45131181
Dunlop American Elite Tire
- Dunlop® American Elite Tires are the only replacement motorcycle tire for Harley-Davidson® motorcycles
- These tires are designed in America, tested in America and made in America
- Sidewall design proudly features the American Elite™ name and made in USA logo
- Tread design provides even tread wear and quiet operation in all conditions, wet and dry
The American Elite delivers enhanced tire mileage thanks to an MT Multi-Tread tire compound that incorporates a long-wearing compound in the center of the tire, along with a lateral-grip compound on each shoulder for great handling.
| Product Line | Dunlop American Elite Tires |
| Part Number | 45131181 |
| Fitment Type | Size-Specific Fiitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Single Tire |
| Style | Bias / 73V |
| Position | Rear |
| Size | 160/70B17 |
| Tire Terrain | |
| Tire Diameter | 25.70 Inches |
| Tire Width | 6.27 Inches |
| Tire Thread Depth | 9/32 Inches |
| Speed Index Rating | 73V |
| Load Rating | 805 Pounds @ 42 PSI |
| Wall Construction | Bias |
| Tire Tube Type | |
| Tube Valve Type | #? TIREVALVETYPE?# |
| Rim Size | 17 Inches |
| Material | |
| Finish | Bias |
| Product Disclaimer |
Original: $213.00
-65%$213.00
$74.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dunlop American Elite Tire
- Dunlop® American Elite Tires are the only replacement motorcycle tire for Harley-Davidson® motorcycles
- These tires are designed in America, tested in America and made in America
- Sidewall design proudly features the American Elite™ name and made in USA logo
- Tread design provides even tread wear and quiet operation in all conditions, wet and dry
The American Elite delivers enhanced tire mileage thanks to an MT Multi-Tread tire compound that incorporates a long-wearing compound in the center of the tire, along with a lateral-grip compound on each shoulder for great handling.
| Product Line | Dunlop American Elite Tires |
| Part Number | 45131181 |
| Fitment Type | Size-Specific Fiitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Single Tire |
| Style | Bias / 73V |
| Position | Rear |
| Size | 160/70B17 |
| Tire Terrain | |
| Tire Diameter | 25.70 Inches |
| Tire Width | 6.27 Inches |
| Tire Thread Depth | 9/32 Inches |
| Speed Index Rating | 73V |
| Load Rating | 805 Pounds @ 42 PSI |
| Wall Construction | Bias |
| Tire Tube Type | |
| Tube Valve Type | #? TIREVALVETYPE?# |
| Rim Size | 17 Inches |
| Material | |
| Finish | Bias |
| Product Disclaimer |













