







Cylinder Works Cylinder Kit Standard Bore for 1999-25 Yamaha YZ250 - 66.40mm - 20009-K01
Cylinder Works Cylinder Kit
- Ready-to-install, direct bolt-on cylinders require no re-plating and look virtually identical to the OEM cylinders
- Cylinder kit includes matched Vertex pistons to ensure longevity, performance and reduced engine noise
- Nickel Silicon Carbide plated for long life
- Kit includes: Cylinder, Piston Kit, Top End Gasket Kit & Wrist Pin Bearing ( Uses Vertex Piston #22584)
-
Made in the USA
FITS:
2025 Yamaha YZ250
2024 Yamaha YZ250
2023 Yamaha YZ250
2022 Yamaha YZ250
2021 Yamaha YZ250
2020 Yamaha YZ250
2019 Yamaha YZ250
2018 Yamaha YZ250
2017 Yamaha YZ250
2016 Yamaha YZ250
2015 Yamaha YZ250
2014 Yamaha YZ250
2013 Yamaha YZ250
2012 Yamaha YZ250
2011 Yamaha YZ250
2010 Yamaha YZ250
2009 Yamaha YZ250
2008 Yamaha YZ250
2007 Yamaha YZ250
2006 Yamaha YZ250
2005 Yamaha YZ250
2004 Yamaha YZ250
2003 Yamaha YZ250
2002 Yamaha YZ250
2001 Yamaha YZ250
2000 Yamaha YZ250
1999 Yamaha YZ250
| Product Line | Cylinder Works Big Bore Cylinder Kit |
| Part Number | 20009-K01 |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Standard Bore Cylinder Kit |
| Position | |
| Cylinder Bore Coating | Nickel-Silicon Carbide |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 66.40mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | 250cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Cylinder Works Cylinder Kit
- Ready-to-install, direct bolt-on cylinders require no re-plating and look virtually identical to the OEM cylinders
- Cylinder kit includes matched Vertex pistons to ensure longevity, performance and reduced engine noise
- Nickel Silicon Carbide plated for long life
- Kit includes: Cylinder, Piston Kit, Top End Gasket Kit & Wrist Pin Bearing ( Uses Vertex Piston #22584)
-
Made in the USA
FITS:
2025 Yamaha YZ250
2024 Yamaha YZ250
2023 Yamaha YZ250
2022 Yamaha YZ250
2021 Yamaha YZ250
2020 Yamaha YZ250
2019 Yamaha YZ250
2018 Yamaha YZ250
2017 Yamaha YZ250
2016 Yamaha YZ250
2015 Yamaha YZ250
2014 Yamaha YZ250
2013 Yamaha YZ250
2012 Yamaha YZ250
2011 Yamaha YZ250
2010 Yamaha YZ250
2009 Yamaha YZ250
2008 Yamaha YZ250
2007 Yamaha YZ250
2006 Yamaha YZ250
2005 Yamaha YZ250
2004 Yamaha YZ250
2003 Yamaha YZ250
2002 Yamaha YZ250
2001 Yamaha YZ250
2000 Yamaha YZ250
1999 Yamaha YZ250
| Product Line | Cylinder Works Big Bore Cylinder Kit |
| Part Number | 20009-K01 |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Standard Bore Cylinder Kit |
| Position | |
| Cylinder Bore Coating | Nickel-Silicon Carbide |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 66.40mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | 250cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer |
















