
Cylinder Works Replacement Cylinder - 85.00mm - 30008
Cylinder Works Replacement Cylinder
- Ready-to-install, direct bolt-on cylinders require no re-plating and look virtually identical to the OEM cylinders
- Will provide honest value and rugged dependability
- Expertly crafted from the highest grade materials
- Performance tested before going into production
- Nickel Silicon Carbide plated for long life
- Cylinder looks just like stock
- Sold Individually
This top-grade product is expertly made in compliance with stringent industry standards to offer a fusion of a well-balanced design and high level of craftsmanship. Manufactured from industry-leading materials using up-to-date equipment, it ensures everlasting reliability and enduring value. This product is distinguished by total quality assurance, unsurpassed by anybody else.
| Product Line | Cylinder Works Replacement Cylinder |
| Part Number | 30008 |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitmetn |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Standard Bore Cylinder |
| Position | |
| Material | Aluminum |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 85.00mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | 749cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer |
Original: $359.00
-65%$359.00
$125.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Cylinder Works Replacement Cylinder
- Ready-to-install, direct bolt-on cylinders require no re-plating and look virtually identical to the OEM cylinders
- Will provide honest value and rugged dependability
- Expertly crafted from the highest grade materials
- Performance tested before going into production
- Nickel Silicon Carbide plated for long life
- Cylinder looks just like stock
- Sold Individually
This top-grade product is expertly made in compliance with stringent industry standards to offer a fusion of a well-balanced design and high level of craftsmanship. Manufactured from industry-leading materials using up-to-date equipment, it ensures everlasting reliability and enduring value. This product is distinguished by total quality assurance, unsurpassed by anybody else.
| Product Line | Cylinder Works Replacement Cylinder |
| Part Number | 30008 |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitmetn |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Standard Bore Cylinder |
| Position | |
| Material | Aluminum |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 85.00mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | 749cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer |



















