
Cylinder Works High Compression Cylinder Kit for Suzuki - 90.00mm - 40001-K01HC
Cylinder Works High Compression Cylinder Kit
- Ready-to-install, direct bolt-on cylinders require no re-plating and look virtually identical to the OEM cylinders
- Cylinder kits include matched Vertex pistons to ensure longevity, performance and reduced engine noise
- Kits come complete with gaskets, cylinder, piston, rings, pin and clips
- Nickel Silicon Carbide plated for long life
| Product Line | Cylinder Works High Compression Cylinder Kit |
| Part Number | 40001-K01HC |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitmetn |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Standard Bore High Compression Cylinder Kit |
| Position | |
| Material | Aluminum |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 90.00mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | 400cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Cylinder Works High Compression Cylinder Kit
- Ready-to-install, direct bolt-on cylinders require no re-plating and look virtually identical to the OEM cylinders
- Cylinder kits include matched Vertex pistons to ensure longevity, performance and reduced engine noise
- Kits come complete with gaskets, cylinder, piston, rings, pin and clips
- Nickel Silicon Carbide plated for long life
| Product Line | Cylinder Works High Compression Cylinder Kit |
| Part Number | 40001-K01HC |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitmetn |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Standard Bore High Compression Cylinder Kit |
| Position | |
| Material | Aluminum |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 90.00mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | 400cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer |



















