
Cylinder Works High Compression Cylinder Kit for Honda - 78.00mm - 10001-K01HC
Cylinder Works High Compression Cylinder Kit
- Ready-to-install, direct bolt-on cylinders require no re-plating and look virtually identical to the OEM cylinders
- Cylinder kits include matched Vertex pistons to ensure longevity, performance and reduced engine noise
- Kits come complete with gaskets, cylinder, piston, rings, pin and clips
- Nickel Silicon Carbide plated for long life
| Product Line | Cylinder Works High Compression Cylinder Kit |
| Part Number | 10001-K01HC |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitmetn |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Standard Bore High Compression Cylinder Kit |
| Position | |
| Material | Aluminum |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 78.00mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | 249cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer |
2017 Honda CRF250X
2016 Honda CRF250X
2015 Honda CRF250X
2014 Honda CRF250X
2013 Honda CRF250X
2012 Honda CRF250X
2011 Honda CRF250X
2010 Honda CRF250X
2009 Honda CRF250X
2008 Honda CRF250X
2007 Honda CRF250X
2006 Honda CRF250X
2005 Honda CRF250X
2004 Honda CRF250X
2007 Honda CRF250R
2006 Honda CRF250R
2005 Honda CRF250R
2004 Honda CRF250R
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Cylinder Works High Compression Cylinder Kit
- Ready-to-install, direct bolt-on cylinders require no re-plating and look virtually identical to the OEM cylinders
- Cylinder kits include matched Vertex pistons to ensure longevity, performance and reduced engine noise
- Kits come complete with gaskets, cylinder, piston, rings, pin and clips
- Nickel Silicon Carbide plated for long life
| Product Line | Cylinder Works High Compression Cylinder Kit |
| Part Number | 10001-K01HC |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitmetn |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Standard Bore High Compression Cylinder Kit |
| Position | |
| Material | Aluminum |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 78.00mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | 249cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer |
2017 Honda CRF250X
2016 Honda CRF250X
2015 Honda CRF250X
2014 Honda CRF250X
2013 Honda CRF250X
2012 Honda CRF250X
2011 Honda CRF250X
2010 Honda CRF250X
2009 Honda CRF250X
2008 Honda CRF250X
2007 Honda CRF250X
2006 Honda CRF250X
2005 Honda CRF250X
2004 Honda CRF250X
2007 Honda CRF250R
2006 Honda CRF250R
2005 Honda CRF250R
2004 Honda CRF250R
















