
Cylinder Works Cylinder Rebuild Kit for 2017-2019 Kawasaki KX250F - 77.00 mm - High Compression - 30012-K02HC
Cylinder Works Cylinder Rebuild Kit
- Ready-to-install, direct bolt-on cylinders require no re-plating and look virtually identical to the OEM cylinders
- Cylinder kits include matched Vertex pistons to ensure longevity, performance and reduced engine noise
- Kit includes cylinder, piston, rings, pins, clips and top end gasket kit
- Nickel Silicon Carbide plated for long life
- Made in the USA
| Product Line | Cylinder Works Cylinder Rebuild Kit |
| Part Number | 30012-K02 |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Standard Bore High Compression Cylinder Kit |
| Position | |
| Material | Nickel-Silicon Carbide |
| Compression Ratio | 14.3:1 |
| Piston/Cylinder Size | 77.00mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | 250cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer |
2019 Kawasaki KX250F
2018 Kawasaki KX250F
2017 Kawasaki KX250F
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Cylinder Works Cylinder Rebuild Kit
- Ready-to-install, direct bolt-on cylinders require no re-plating and look virtually identical to the OEM cylinders
- Cylinder kits include matched Vertex pistons to ensure longevity, performance and reduced engine noise
- Kit includes cylinder, piston, rings, pins, clips and top end gasket kit
- Nickel Silicon Carbide plated for long life
- Made in the USA
| Product Line | Cylinder Works Cylinder Rebuild Kit |
| Part Number | 30012-K02 |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Standard Bore High Compression Cylinder Kit |
| Position | |
| Material | Nickel-Silicon Carbide |
| Compression Ratio | 14.3:1 |
| Piston/Cylinder Size | 77.00mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | 250cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer |
2019 Kawasaki KX250F
2018 Kawasaki KX250F
2017 Kawasaki KX250F












