
Cylinder Works Cylinder Rebuild Kit - 76.80mm - 10007-K03
Cylinder Works Cylinder Rebuild Kit
- Ready-to-install, direct bolt-on cylinders require no re-plating and look virtually identical to the OEM cylinders
- Cylinder kits include matched Vertex pistons to ensure longevity, performance and reduced engine noise
- Kits come complete with gaskets, cylinder, piston, rings, pin and clips
- Nickel Silicon Carbide plated for long life
| Product Line | Cylinder Works Cylinder Rebuild Kit |
| Part Number | 10007-K03 |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitmetn |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Standard Bore Cylinder Kit |
| Position | |
| Material | Aluminum |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 76.80mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | 249cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer |
Original: $392.00
-65%$392.00
$137.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Cylinder Works Cylinder Rebuild Kit
- Ready-to-install, direct bolt-on cylinders require no re-plating and look virtually identical to the OEM cylinders
- Cylinder kits include matched Vertex pistons to ensure longevity, performance and reduced engine noise
- Kits come complete with gaskets, cylinder, piston, rings, pin and clips
- Nickel Silicon Carbide plated for long life
| Product Line | Cylinder Works Cylinder Rebuild Kit |
| Part Number | 10007-K03 |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitmetn |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Standard Bore Cylinder Kit |
| Position | |
| Material | Aluminum |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 76.80mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | 249cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer |
















