





Cylinder Works Big Bore Cylinder Kit for 1999-25 Yamaha YZ250 - 72.00mm - 21009-K01
Cylinder Works Big Bore Cylinder Kit
- Cylinder kit includes matching Vertex pistons to ensure longevity, performance and reduced engine noise
- Cylinders have a nickel silicon carbide cylinder sleeve
- Look virtually identical to OEM cylinders
- Kit includes: Cylinder, Cylinder Head, Power Valve Kit, Piston Kit, Top End Gasket Kit, Wrist Pin Bearing ( Uses Vertex Piston #24079B)
- Made in the USA
- Notes: Cylinder does not require machine work (unless noted).
FITS:
2025 Yamaha YZ250
2024 Yamaha YZ250
2023 Yamaha YZ250
2022 Yamaha YZ250
2021 Yamaha YZ250
2020 Yamaha YZ250
2019 Yamaha YZ250
2018 Yamaha YZ250
2017 Yamaha YZ250
2016 Yamaha YZ250
2015 Yamaha YZ250
2014 Yamaha YZ250
2013 Yamaha YZ250
2012 Yamaha YZ250
2011 Yamaha YZ250
2010 Yamaha YZ250
2009 Yamaha YZ250
2008 Yamaha YZ250
2007 Yamaha YZ250
2006 Yamaha YZ250
2005 Yamaha YZ250
2004 Yamaha YZ250
2003 Yamaha YZ250
2002 Yamaha YZ250
2001 Yamaha YZ250
2000 Yamaha YZ250
1999 Yamaha YZ250
| Product Line | Cylinder Works Big Bore Cylinder Kit |
| Part Number | 21009-K01 |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Big Bore Cylinder Kit |
| Position | |
| Material | Aluminum |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 72.00mm |
| Piston Size Added | 5.60mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | 295cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer |
Original: $859.00
-65%$859.00
$300.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Cylinder Works Big Bore Cylinder Kit
- Cylinder kit includes matching Vertex pistons to ensure longevity, performance and reduced engine noise
- Cylinders have a nickel silicon carbide cylinder sleeve
- Look virtually identical to OEM cylinders
- Kit includes: Cylinder, Cylinder Head, Power Valve Kit, Piston Kit, Top End Gasket Kit, Wrist Pin Bearing ( Uses Vertex Piston #24079B)
- Made in the USA
- Notes: Cylinder does not require machine work (unless noted).
FITS:
2025 Yamaha YZ250
2024 Yamaha YZ250
2023 Yamaha YZ250
2022 Yamaha YZ250
2021 Yamaha YZ250
2020 Yamaha YZ250
2019 Yamaha YZ250
2018 Yamaha YZ250
2017 Yamaha YZ250
2016 Yamaha YZ250
2015 Yamaha YZ250
2014 Yamaha YZ250
2013 Yamaha YZ250
2012 Yamaha YZ250
2011 Yamaha YZ250
2010 Yamaha YZ250
2009 Yamaha YZ250
2008 Yamaha YZ250
2007 Yamaha YZ250
2006 Yamaha YZ250
2005 Yamaha YZ250
2004 Yamaha YZ250
2003 Yamaha YZ250
2002 Yamaha YZ250
2001 Yamaha YZ250
2000 Yamaha YZ250
1999 Yamaha YZ250
| Product Line | Cylinder Works Big Bore Cylinder Kit |
| Part Number | 21009-K01 |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Big Bore Cylinder Kit |
| Position | |
| Material | Aluminum |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 72.00mm |
| Piston Size Added | 5.60mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | 295cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer |
















