
Cylinder Works Big Bore Cylinder Kit - 82.00mm - 61002-K01
Cylinder Works Big Bore Cylinder Kit
- Ready-to-install, direct bolt-on cylinders require no re-plating and look virtually identical to the OEM cylinders
- Cylinder kits include matched Vertex pistons to ensure longevity, performance and reduced engine noise
- Kits come complete with gaskets, cylinder, piston, rings, pin and clips
- Nickel Silicon Carbide plated for long life
- Big bore cylinders do not require machine work (unless noted)
| Product Line | Cylinder Works Big Bore Cylinder Kit |
| Part Number | 61002-K01 |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitmetn |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Big Bore Cylinder Kit |
| Position | |
| Material | Aluminum |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 82.00mm |
| Piston Size Added | 2.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | 808cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Cylinder Works Big Bore Cylinder Kit
- Ready-to-install, direct bolt-on cylinders require no re-plating and look virtually identical to the OEM cylinders
- Cylinder kits include matched Vertex pistons to ensure longevity, performance and reduced engine noise
- Kits come complete with gaskets, cylinder, piston, rings, pin and clips
- Nickel Silicon Carbide plated for long life
- Big bore cylinders do not require machine work (unless noted)
| Product Line | Cylinder Works Big Bore Cylinder Kit |
| Part Number | 61002-K01 |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitmetn |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Big Bore Cylinder Kit |
| Position | |
| Material | Aluminum |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 82.00mm |
| Piston Size Added | 2.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | 808cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer |
















