



Cylinder Works Big Bore Cylinder Kit - 81.00mm - 51004-K01
Cylinder Works Big Bore Cylinder Kit
- Ready-to-install, direct bolt-on cylinders require no re-plating and look virtually identical to the OEM cylinders
- Cylinder kits include matched Vertex pistons to ensure longevity, performance and reduced engine noise
- Kits come complete with gaskets, cylinder, piston, rings, pin and clips
- Nickel Silicon Carbide plated for long life
- Big bore cylinders do not require machine work (unless noted)
| Product Line | Cylinder Works Big Bore Cylinder Kit |
| Part Number | 51004-K01 |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitmetn |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Big Bore Cylinder Kit |
| Position | |
| Material | Aluminum |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 81.00mm |
| Piston Size Added | 3.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | 270cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer |
2015 KTM 250 SX-F
2014 KTM 250 SX-F
2013 KTM 250 SX-F
2015 KTM 250 XC-F
2014 KTM 250 XC-F
2013 KTM 250 XC-F
2015 Husqvarna FE 250
2014 Husqvarna FE 250
Original: $727.00
-65%$727.00
$254.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Cylinder Works Big Bore Cylinder Kit
- Ready-to-install, direct bolt-on cylinders require no re-plating and look virtually identical to the OEM cylinders
- Cylinder kits include matched Vertex pistons to ensure longevity, performance and reduced engine noise
- Kits come complete with gaskets, cylinder, piston, rings, pin and clips
- Nickel Silicon Carbide plated for long life
- Big bore cylinders do not require machine work (unless noted)
| Product Line | Cylinder Works Big Bore Cylinder Kit |
| Part Number | 51004-K01 |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitmetn |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Big Bore Cylinder Kit |
| Position | |
| Material | Aluminum |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 81.00mm |
| Piston Size Added | 3.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | 270cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer |
2015 KTM 250 SX-F
2014 KTM 250 SX-F
2013 KTM 250 SX-F
2015 KTM 250 XC-F
2014 KTM 250 XC-F
2013 KTM 250 XC-F
2015 Husqvarna FE 250
2014 Husqvarna FE 250












