
Crankbrothers Stamp 1 Gen 2 Pedal - Navy Blue - Large - 16815 - FINAL SALE
PLEASE REVIEW ALL IMAGES AND CONDITION NOTES BEFORE PURCHASE.
this item is CLOSEOUT - sold AS IS & NOT RETURNABLE
ALL SALES ARE FINAL.
| Manufacturer | Crankbrothers |
| Item Number | 16815 |
| Condition |
Brand New - Closeout |
- Builds upon the Stamp legacy with a thin concave body design for enhanced on-trail confidence, trusted Igus internal components for durability, and a one-piece pin design for maximum grip and easy pin replacement
- Boasts a nylon composite body
- Optimal size-specific surface area
- Ten pins per pedal
- Minimal profile
- Chromoly steel spindle
- Concave platform cups the foot for secure foothold and better grip
- Seal system prevents water and debris from entering the pedal and prevents contamination, extending the life of the pedal
| Product Name | Pedals |
| Type | Flat |
| Style | Trail / Street / Enduro |
| Model | Stamp 1 Gen 2 |
| Color/Finish | Blue |
| Material | Composite |
| Body Material | Composite |
| Spindle Material | Forged SCM 435 Chromoly Steel |
| Size | Large |
| US Shoe Size | 10 - 15 |
| EU Shoe Size | 43.5 - 49 |
| Bearing | Igus LL-Glide Inner Bearing / Igus LL-Glide Outer Bearing |
| Length | 11.1 cm / 4-3/8" |
| Width | 11.4 cm / 4-1/2" |
| Thickness | 0.5" - 0.6" / 13.5 mm - 15.5 mm |
| Weight | 348 g / 12.28 oz. |
| Units | Pair |
| Riding Style | Bicycle |
Original: $38.00
-65%$38.00
$13.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
PLEASE REVIEW ALL IMAGES AND CONDITION NOTES BEFORE PURCHASE.
this item is CLOSEOUT - sold AS IS & NOT RETURNABLE
ALL SALES ARE FINAL.
| Manufacturer | Crankbrothers |
| Item Number | 16815 |
| Condition |
Brand New - Closeout |
- Builds upon the Stamp legacy with a thin concave body design for enhanced on-trail confidence, trusted Igus internal components for durability, and a one-piece pin design for maximum grip and easy pin replacement
- Boasts a nylon composite body
- Optimal size-specific surface area
- Ten pins per pedal
- Minimal profile
- Chromoly steel spindle
- Concave platform cups the foot for secure foothold and better grip
- Seal system prevents water and debris from entering the pedal and prevents contamination, extending the life of the pedal
| Product Name | Pedals |
| Type | Flat |
| Style | Trail / Street / Enduro |
| Model | Stamp 1 Gen 2 |
| Color/Finish | Blue |
| Material | Composite |
| Body Material | Composite |
| Spindle Material | Forged SCM 435 Chromoly Steel |
| Size | Large |
| US Shoe Size | 10 - 15 |
| EU Shoe Size | 43.5 - 49 |
| Bearing | Igus LL-Glide Inner Bearing / Igus LL-Glide Outer Bearing |
| Length | 11.1 cm / 4-3/8" |
| Width | 11.4 cm / 4-1/2" |
| Thickness | 0.5" - 0.6" / 13.5 mm - 15.5 mm |
| Weight | 348 g / 12.28 oz. |
| Units | Pair |
| Riding Style | Bicycle |












