
Cometic C3289-EST EST Top End Gasket Kit for 2010-16 Honda CRF250R
Cometic EST Top End Gasket Kit
- Top End Kits contains head, base, exhaust, reed and power valve gaskets (where applicable) for complete top end rebuild
- EST Gasket Kits feature Extreme Sealing Technology for even higher performance
- Provide critical seal & superior durability from advanced materials
- Materials are engineered for specified application
- Meets and exceeds OEM specifications
- Made in the USA
| Product Line | Cometic EST Top End Gasket Kit |
| Part Number | C3289-EST |
| Fitment Type | Model-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Oversized Top-End Gasket Kit |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 80.00mm |
| Piston Size Added | 2.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | Image maybe for reference only, please confirm fitment indications for parts compatibility. |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
2016 Honda CRF250R
2015 Honda CRF250R
2014 Honda CRF250R
2013 Honda CRF250R
2012 Honda CRF250R
2011 Honda CRF250R
2010 Honda CRF250R
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Cometic EST Top End Gasket Kit
- Top End Kits contains head, base, exhaust, reed and power valve gaskets (where applicable) for complete top end rebuild
- EST Gasket Kits feature Extreme Sealing Technology for even higher performance
- Provide critical seal & superior durability from advanced materials
- Materials are engineered for specified application
- Meets and exceeds OEM specifications
- Made in the USA
| Product Line | Cometic EST Top End Gasket Kit |
| Part Number | C3289-EST |
| Fitment Type | Model-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Oversized Top-End Gasket Kit |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 80.00mm |
| Piston Size Added | 2.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | Image maybe for reference only, please confirm fitment indications for parts compatibility. |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
2016 Honda CRF250R
2015 Honda CRF250R
2014 Honda CRF250R
2013 Honda CRF250R
2012 Honda CRF250R
2011 Honda CRF250R
2010 Honda CRF250R












