
Bike Master Performance Conventional Battery - 6 Volts - B38-6A
BikeMaster Conventional Batteries
- The BikeMaster Conventional Battery is designed with all of the new applications you'll be using with your bike in mind.
- The battery comes with an acid pack and a one-year manufacturer's warranty.
- This is a conventional Lead Acid Battery
- Reliable performance in a conventional package
| Product Line | BikeMaster Performance Conventional Batteries |
| Part Number | B38-6A |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | |
| Style | Conventional |
| Material | Lead Acid |
| Voltage Output | 6 Volts |
| Battery Charging Amps (Normal) | 1.3 Amps |
| Battery Charging Amps (Maximum) | 1.3 Amps |
| Battery Amps (Cold Crank) | 104 ccAmps |
| Battery Capacity (ampHours) | 13 Ah |
| Battery Dimensions | 119mm L x 83mm W x 161mm H |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
Original: $40.00
-65%$40.00
$14.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
BikeMaster Conventional Batteries
- The BikeMaster Conventional Battery is designed with all of the new applications you'll be using with your bike in mind.
- The battery comes with an acid pack and a one-year manufacturer's warranty.
- This is a conventional Lead Acid Battery
- Reliable performance in a conventional package
| Product Line | BikeMaster Performance Conventional Batteries |
| Part Number | B38-6A |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | |
| Style | Conventional |
| Material | Lead Acid |
| Voltage Output | 6 Volts |
| Battery Charging Amps (Normal) | 1.3 Amps |
| Battery Charging Amps (Maximum) | 1.3 Amps |
| Battery Amps (Cold Crank) | 104 ccAmps |
| Battery Capacity (ampHours) | 13 Ah |
| Battery Dimensions | 119mm L x 83mm W x 161mm H |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |






















