
Bike Master Performance Conventional Battery - 6 Volts - 6N5.5-1D
BikeMaster Conventional Batteries
- The BikeMaster Conventional Battery is designed with all of the new applications you'll be using with your bike in mind.
- The battery comes with an acid pack and a one-year manufacturer's warranty.
- This is a conventional Lead Acid Battery
- Reliable performance in a conventional package
| Product Line | BikeMaster Performance Conventional Batteries |
| Part Number | 6N5.5-1D |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | |
| Style | Conventional |
| Material | Lead Acid |
| Voltage Output | 6 Volts |
| Battery Charging Amps (Normal) | 0.6A |
| Battery Charging Amps (Maximum) | |
| Battery Amps (Cold Crank) | 40 |
| Battery Capacity (ampHours) | 5.5Ah |
| Battery Dimensions | 88mm L x 68mm W x 97mm H |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
1964 Honda CT200 Trail 90
1965 Honda CT200 Trail 90
1966 Honda CT90 Trail
1966 Honda CT200 Trail 90
1967 Honda CL90 Scrambler
1967 Honda CL90L 5HP Scrambler
1967 Honda CT90 Trail
1968 Honda CL90 Scrambler
1968 Honda CL90L 5HP Scrambler
1968 Honda CT90 Trail
1969 Honda CL90 Scrambler
1969 Honda CL90L 5HP Scrambler
1969 Honda CT90 Trail
1969 Honda SL90 Motosport
1970 Honda CL90L 5HP Scrambler
1970 Honda CT90 Trail
1971 Honda CT90 Trail
1972 Honda CT90 Trail
1973 Honda CT90 Trail
1973 Honda ST90K Trailsport
1974 Honda CT90 Trail
1974 Honda ST90K Trailsport
1975 Honda CT90 Trail
1975 Honda ST90K Trailsport
1976 Honda CT90 Trail
1977 Honda CT90 Trail
1978 Honda CT90 Trail
1979 Honda CT90 Trail
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
BikeMaster Conventional Batteries
- The BikeMaster Conventional Battery is designed with all of the new applications you'll be using with your bike in mind.
- The battery comes with an acid pack and a one-year manufacturer's warranty.
- This is a conventional Lead Acid Battery
- Reliable performance in a conventional package
| Product Line | BikeMaster Performance Conventional Batteries |
| Part Number | 6N5.5-1D |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | |
| Style | Conventional |
| Material | Lead Acid |
| Voltage Output | 6 Volts |
| Battery Charging Amps (Normal) | 0.6A |
| Battery Charging Amps (Maximum) | |
| Battery Amps (Cold Crank) | 40 |
| Battery Capacity (ampHours) | 5.5Ah |
| Battery Dimensions | 88mm L x 68mm W x 97mm H |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
1964 Honda CT200 Trail 90
1965 Honda CT200 Trail 90
1966 Honda CT90 Trail
1966 Honda CT200 Trail 90
1967 Honda CL90 Scrambler
1967 Honda CL90L 5HP Scrambler
1967 Honda CT90 Trail
1968 Honda CL90 Scrambler
1968 Honda CL90L 5HP Scrambler
1968 Honda CT90 Trail
1969 Honda CL90 Scrambler
1969 Honda CL90L 5HP Scrambler
1969 Honda CT90 Trail
1969 Honda SL90 Motosport
1970 Honda CL90L 5HP Scrambler
1970 Honda CT90 Trail
1971 Honda CT90 Trail
1972 Honda CT90 Trail
1973 Honda CT90 Trail
1973 Honda ST90K Trailsport
1974 Honda CT90 Trail
1974 Honda ST90K Trailsport
1975 Honda CT90 Trail
1975 Honda ST90K Trailsport
1976 Honda CT90 Trail
1977 Honda CT90 Trail
1978 Honda CT90 Trail
1979 Honda CT90 Trail










