
Bike Master Performance Conventional Battery - 6 Volts - 6N2-2A
BikeMaster Conventional Batteries
- The BikeMaster Conventional Battery is designed with all of the new applications you'll be using with your bike in mind.
- The battery comes with an acid pack and a one-year manufacturer's warranty.
- This is a conventional Lead Acid Battery
- Reliable performance in a conventional package
| Product Line | BikeMaster Performance Conventional Batteries |
| Part Number | 6N2-2A |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | |
| Style | Conventional |
| Material | Lead Acid |
| Voltage Output | 6 Volts |
| Battery Charging Amps (Normal) | 0.2 Amps |
| Battery Charging Amps (Maximum) | 0.2 Amps |
| Battery Amps (Cold Crank) | 20 CCAmps |
| Battery Capacity (ampHours) | 2 Ah |
| Battery Dimensions | 70mm L x 46mm W x 95mm H (2.8" L x 1.8" W x 3.7" H) |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
1965 Honda S65 Sport
1966 Honda S65 Sport
1967 Honda S65 Sport
1968 Honda S65 Sport
1969 Honda S65 Sport
1969 Suzuki TS250 Savage
1970 Kawasaki F5 Bighorn 350
1970 Suzuki TS90J Honcho
1970 Suzuki TS90R Honcho
1970 Suzuki TS250 Savage
1971 Kawasaki F5 Bighorn 350
1971 Kawasaki F8 Bison 250
1971 Suzuki TS90J Honcho
1971 Suzuki TS90R Honcho
1971 Suzuki TS250 Savage
1972 Kawasaki F8 Bison 250
1972 Kawasaki F9 Bighorn 350
1972 Suzuki RV90 Rover
1972 Suzuki TS90J Honcho
1972 Suzuki TS90R Honcho
1972 Suzuki TS250 Savage
1973 Suzuki TS90J Honcho
1973 Suzuki TS90R Honcho
1974 Suzuki TS90J Honcho
1974 Suzuki TS90R Honcho
1975 Suzuki TS90J Honcho
1975 Suzuki TS90R Honcho
1976 Suzuki TS90J Honcho
1976 Suzuki TS90R Honcho
1978 Honda NC50 Express
1979 Honda NA50 Express II
1979 Honda NC50 Express
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
BikeMaster Conventional Batteries
- The BikeMaster Conventional Battery is designed with all of the new applications you'll be using with your bike in mind.
- The battery comes with an acid pack and a one-year manufacturer's warranty.
- This is a conventional Lead Acid Battery
- Reliable performance in a conventional package
| Product Line | BikeMaster Performance Conventional Batteries |
| Part Number | 6N2-2A |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | |
| Style | Conventional |
| Material | Lead Acid |
| Voltage Output | 6 Volts |
| Battery Charging Amps (Normal) | 0.2 Amps |
| Battery Charging Amps (Maximum) | 0.2 Amps |
| Battery Amps (Cold Crank) | 20 CCAmps |
| Battery Capacity (ampHours) | 2 Ah |
| Battery Dimensions | 70mm L x 46mm W x 95mm H (2.8" L x 1.8" W x 3.7" H) |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
1965 Honda S65 Sport
1966 Honda S65 Sport
1967 Honda S65 Sport
1968 Honda S65 Sport
1969 Honda S65 Sport
1969 Suzuki TS250 Savage
1970 Kawasaki F5 Bighorn 350
1970 Suzuki TS90J Honcho
1970 Suzuki TS90R Honcho
1970 Suzuki TS250 Savage
1971 Kawasaki F5 Bighorn 350
1971 Kawasaki F8 Bison 250
1971 Suzuki TS90J Honcho
1971 Suzuki TS90R Honcho
1971 Suzuki TS250 Savage
1972 Kawasaki F8 Bison 250
1972 Kawasaki F9 Bighorn 350
1972 Suzuki RV90 Rover
1972 Suzuki TS90J Honcho
1972 Suzuki TS90R Honcho
1972 Suzuki TS250 Savage
1973 Suzuki TS90J Honcho
1973 Suzuki TS90R Honcho
1974 Suzuki TS90J Honcho
1974 Suzuki TS90R Honcho
1975 Suzuki TS90J Honcho
1975 Suzuki TS90R Honcho
1976 Suzuki TS90J Honcho
1976 Suzuki TS90R Honcho
1978 Honda NC50 Express
1979 Honda NA50 Express II
1979 Honda NC50 Express











