
AVON Roadrider MKII Tire - 4.00-18 64V - Rear - 638302 - FINAL SALE
PLEASE REVIEW ALL IMAGES AND CONDITION NOTES BEFORE PURCHASE.
ITEM IS SOLD AS IS & NOT RETURNABLE
ASK FOR MORE PICTURES OR DETAILS before PURCHASING.
| Manufacturer | AVON |
| Item Number | 638302 |
| Condition |
NEW - OLD STOCK |
- Timeless appearance with cutting-edge performance with aesthetics that suit bikes of all ages
- New tire construction enhances handling and stability in both wet and dry conditions
- Enhanced sidewall design reduces the effects of ozone degradation
| PRODUCT NAME | TIRE |
| STYLE | STREET |
| TYPE | TUBELESS |
| MOUNTING POSITION | REAR |
| TREAD PATTERN/MODEL | ROADRIDER MKII |
| WIDTH | 4" |
| ASPECT RATIO | - |
| RIM DIAMETER | 18" |
| TIRE SIZE | 4.00-18 |
| SIDEWALL | BLACKWALL |
| CONSTRUCTION | - (BIAS) |
| LOAD/SPEED-INDEX | 64V |
| MARKET SEGMENT | CRUISER / STREET |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Original: $137.00
-65%$137.00
$47.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
PLEASE REVIEW ALL IMAGES AND CONDITION NOTES BEFORE PURCHASE.
ITEM IS SOLD AS IS & NOT RETURNABLE
ASK FOR MORE PICTURES OR DETAILS before PURCHASING.
| Manufacturer | AVON |
| Item Number | 638302 |
| Condition |
NEW - OLD STOCK |
- Timeless appearance with cutting-edge performance with aesthetics that suit bikes of all ages
- New tire construction enhances handling and stability in both wet and dry conditions
- Enhanced sidewall design reduces the effects of ozone degradation
| PRODUCT NAME | TIRE |
| STYLE | STREET |
| TYPE | TUBELESS |
| MOUNTING POSITION | REAR |
| TREAD PATTERN/MODEL | ROADRIDER MKII |
| WIDTH | 4" |
| ASPECT RATIO | - |
| RIM DIAMETER | 18" |
| TIRE SIZE | 4.00-18 |
| SIDEWALL | BLACKWALL |
| CONSTRUCTION | - (BIAS) |
| LOAD/SPEED-INDEX | 64V |
| MARKET SEGMENT | CRUISER / STREET |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |























