
Akrapovic Carbon Fiber Slip-On Muffler for 2009-20 Kawasaki ZX600/636 Ninja ZX-6R - S-K6SO7-ZC
Akrapovic Carbon Fiber Slip-On Exhaust
- Slip-Ons represent the first step in the exhaust system tuning process
- They offer a great balance between price and performance
- Change the nature of your bike by adding more power, improved performance
- You also get the unique Akrapovič sound
- Everything packed in stylishly designed Slip-On exhaust systems
- The result of taking design very seriously is a beautifully crafted exhaust system with a carbon fibre muffler outer sleeve and end cap
- Race-proven materials
Notes:
- This product does not meet emission compliance requirements for street or highway use in the state of California.
| Product Line | Akrapovic Carbon Fiber Slip-On Line Mufflers |
| Part Number | S-K6SO7-ZC |
| Fitment Type | Model-Specific Fitment |
| Use Type | Performance Exhaust |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Straight Can |
| Size | |
| Position | |
| Material | Stainless Steel |
| Color | |
| Finish | Carbon Fiber Muffler Sleeve |
| Exhaust Configuration | Single Muffler Slip-On Exhaust |
| Muffler Size | |
| Muffler End/Tip Style | Carbon Fiber End Cap |
| California Emissions | TRUE |
| Product Disclaimer | This product does not meet emission compliance requirements for street or highway use in the state of California |
| Fitment Note | Horsepower Gains: +8.0 Hp (m) @ 13700 rpm |
| Fitment Note | Torque Gains: +3.7 lb-ft @ 6400 rpm |
| Fitment Note | Weight: 3.3 Pounds ( 6.4 Pounds lighter than stock) |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
2009 Kawasaki ZX600 Ninja ZX-6R
2010 Kawasaki ZX600 Ninja ZX-6R
2011 Kawasaki ZX600 Ninja ZX-6R
2012 Kawasaki ZX600 Ninja ZX-6R
2013 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R
2014 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R
2015 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R
2016 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R
2017 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R
2018 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R
2019 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R
2020 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Akrapovic Carbon Fiber Slip-On Exhaust
- Slip-Ons represent the first step in the exhaust system tuning process
- They offer a great balance between price and performance
- Change the nature of your bike by adding more power, improved performance
- You also get the unique Akrapovič sound
- Everything packed in stylishly designed Slip-On exhaust systems
- The result of taking design very seriously is a beautifully crafted exhaust system with a carbon fibre muffler outer sleeve and end cap
- Race-proven materials
Notes:
- This product does not meet emission compliance requirements for street or highway use in the state of California.
| Product Line | Akrapovic Carbon Fiber Slip-On Line Mufflers |
| Part Number | S-K6SO7-ZC |
| Fitment Type | Model-Specific Fitment |
| Use Type | Performance Exhaust |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Straight Can |
| Size | |
| Position | |
| Material | Stainless Steel |
| Color | |
| Finish | Carbon Fiber Muffler Sleeve |
| Exhaust Configuration | Single Muffler Slip-On Exhaust |
| Muffler Size | |
| Muffler End/Tip Style | Carbon Fiber End Cap |
| California Emissions | TRUE |
| Product Disclaimer | This product does not meet emission compliance requirements for street or highway use in the state of California |
| Fitment Note | Horsepower Gains: +8.0 Hp (m) @ 13700 rpm |
| Fitment Note | Torque Gains: +3.7 lb-ft @ 6400 rpm |
| Fitment Note | Weight: 3.3 Pounds ( 6.4 Pounds lighter than stock) |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
2009 Kawasaki ZX600 Ninja ZX-6R
2010 Kawasaki ZX600 Ninja ZX-6R
2011 Kawasaki ZX600 Ninja ZX-6R
2012 Kawasaki ZX600 Ninja ZX-6R
2013 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R
2014 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R
2015 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R
2016 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R
2017 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R
2018 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R
2019 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R
2020 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R
















